Lugu ilmus Tartu Postimehes 2021 aprill

Me arvame, et see Tartu kesklinnas asuv haljasala, mida nüüd juba kutsutakse keskpargiks, peaks jääma tervikuna pargiks ja arenema pargina. Arenema nii, et mitte kunagi ei saa selle kohta enam öelda, et see on hooldamata, räämas ja … jotate oaas. Seda eesmärki silmas pidades olemegi viimastel kuudel mõelnud, missugune see park võiks olla. Et see poleks vaid läbi käimise roheala, vaid et siia parki oleks põhjust tulla ja siin olla. Visioon Keskpark 2024 on nüüd tartlaste ees.

1.

Esimesena oli paigas meie nõue: mitte ühtegi puud ei tule maha võtta. Kõik olemasolev ning juurde pakutavad ideed tuleb paigutada olemasolevate puude vahele või alla. Suured puud on selle pargi kõige suurem väärtus. Igal juhul peab see olema hästi roheline keskpark.

2.

Teisi kohti me välja jagama ei hakanud. Selles mõttes, et kui puud on esimesed, siis kes või mis on teine, kolmas, neljas … Kõik on selles pargis oluline, kõige suurematest kõige väiksemateni, olgu siis inimeste hulgas või looduses.

3.

Seega mõtlesime inimestele. Nii tartlastele kui ka meie linna külalistele. Mida nad võiksid selles pargis teha, mis neid keskparki tõmbaks. Laias laastus võiks need asjad jagadagi kaheks: selles pargis võiksid olla mitmed tegevuskohad ja selles pargis peaks olema eraldatud ja vaiksemat ruumi, kus saab olla justkui looduses omaette või väiksema seltskonnaga. Olemasolevad puud aitasid meil neid valikuid teha, just puud ja põõsastikud loovad selle ruumi, aga need kohad võiksid olla ka varjualustega. Vaadake, mida aeg-ajalt meile taevast kaela sajab!

4.

Muidugi ei mõelnud me seda kõike ainult omast peast välja. Viimastel kuudel oleme lehitsenud paljusid maailma parkide veebilehti, et sealt endale ideid ja mõtteid hankida. Oleme leidnud palju huvitavat, juba ära tehtut. Oleme ka rääkinud inimestega ja neilt ideid küsinud. Kõigile neile suur aitäh! Ja muidugi suur tänu arhitekt Veikole ja 3D animaator Kirillile, kes meie mõtteid teostasid. Mõtlesime, kas need ideed, mida leidsime maailmast, sobiksid meie linna? Mõtlesime, mis meil Tartu kesklinnas ja siin olevates parkides puudu on, mis võiks just keskpargis olla. Kõik ei mahu, loomulikult. Aga nii mõndagi mahub, keskpark on selleks piisavalt suur. Mahub nii inimesi, kui ka loodust.

5.

Muidugi võtsime praegusest keskpargist kaasa laste mänguväljaku. Kuna arvame, et just lastele võiks see park palju enam tegevust pakkuda, siis kujutasime ette, et loodusliku ja turvalise kattega lasteväljak võiks olla suurem kui seni – sinna mahub koguni 50 tegevuskohta. Ja päikselisemas kohas kui praegune. Teine suurem asi, mis võiks Tartu kesklinnas olla, oleks uisuring (parki uisuväljak ei mahu, aga uisuring mahub suurepäraselt). Nii tuleks parki midagi, mis kutsub siia ka talvel, nii hoiaksime keskpargi aasta ringi tegevuses. Tehnika abil saaks seda uisuringi hoida pikemalt kasutusel kui loodus lubab, nii pakub ka see tegevus pikemalt rõõmu. Uisuringile, mis suvel muutub rulluisu- ja laste rattaringiks, mõeldes oli meil silme ees mitte sportmisvõimalus, vaid pigem suhtlemise ja kohtumise paik. Kes mäletab Toomeoru uisuplatsi, see teab. Kes ei mäleta, nendele pakuks keskpargi uisuring uue elamuse.

 

6.

Nii need kohad muudkui mõttesse tulid: laste mänguväljak; uisu- ja rattaring; lehtlate varjuline ala; palju istepinke; keskosa varjualusega, kus üritusi korraldada saab; piknikuplatsid; petankiala, välijõusaal, jalgrataste varjualune hoidla, ronimissein … Kõike seda ümbritsemas muruplatsid, põõsad, aasalilleplatsid. Oot, aga mis need klaasmajad siis on? Need on kohad, kus saab läbi viia õues-olemise-koosolekuid või ka teaduskohtumisi, olla ühel ja samal ajal korraks nii looduses kui ka kontoris. Ehk tuleb nii veel enam häid mõtteid meie linna …

 

7.

Mis asi see kõik kokku ikkagi on? See on visioon Keskpark 2024. See on visioon kesksest kohast Tartu kesklinnas, mille üle kutsume nüüd kõiki tartlasi – kõiki, keda huvitab Tartu kesklinna areng – arvamust avaldama.

 

8.

Loomulikult ei raiu meie midagi keskpargis kivisse, ega ütle, et ainult niimoodi peab see park arenema. Me pakume välja selle visiooni, et näidata ja rääkida, millises suunas võiks keskpark meie meelest areneda – areneda just pargina, kus inimestel oleks palju teha ja mõnus olla. See on alles esimene samm. Nüüd peaksime kõik koos hakata astuma järgmisi samme: see meeldib, see võiks pargis tõesti olla, see aga mitte, see on liiast, võiks hoopis olla see või teine, seda rohkem ja seda vähem. Niimoodi kõik koos ja igaüks eraldi oma mõtteid pakkudes jõuame hea tulemuseni. Meie küll arvame nii.

 

9.

Ootame kõikide huviliste arvamusi, soove ja ideid veebilehel www.keskpark2024.ee Tänasest arendame Tartu keskparki kõik koos!