Skip to main content

Artiklid / Videod

Eesti teemad

Kultuur ja sport kui Eesti eksport ning majandusharu

Majandusminister Tiit Riisalo tutvustas möödunud reedel suurt majandusplaani, mis seaks pikemas vaates Eesti majanduse kindlamatele jalgadele. Muutus ei sünni üleöö, aga targalt tegutsedes suudame järgmise vajaliku arenguhüppe ära teha.

Loe edasi

Kuhu edasi, Eesti sport?

Kandideerisin Riigikokku peamiselt, et mõjutada spordipoliitikat, et meie valdkonna probleeme laiemalt tõstatada ning leida lahendusi. Mis on need sporditeemad, mida oluliseks pean?

Loe edasi

Mis on personaalne riik?

Viimastel nädalatel on avalikuse kõrgendatud tähelepanu alla tõusnud mõiste personaalne riik. Tegelikult suudab igaüks ise enda jaoks lahti mõtestada ja oma elust tuua näiteid, kus ta tunneb, et riik oleks võinud teatud teenuste või sündmuste osas meile abiks olla.

Loe edasi

Haridustöötajate päästerõngas on omavalitsuste käes

Käimasolev õpetajate streik on oluline vaheetapp meie haridussüsteemis. Aastaid lahendamata küsimused on kuhjunud ning toonud meid tänasesse päeva, kus haridustöötajad ei näe enam teist teed, kui jätta koolimaja uksed mõneks ajaks lukku.

Loe edasi

Pöörame tähelepanu laste spordiharidusele

September on juba poole peal ning kooliaasta esimesed tegevused tehtud. Ka neil ligi viieteist tuhandel lapsel, kes läksid sel sügisel esimesse klassi. Lastevanematelgi esimene pilt selge – kuidas lapsed kooli ja tagasi koju saavad, kuidas hakkab sujuma…

Loe edasi

Kas Eesti spordist raha kaob?

Ei kao. Teeme väga lihtsalt ja konkreetselt selgeks- kuidas tekkis ja mida tähendas viimastel päevadel spordirahvast marru ajanud…

Loe edasi

Spordi (ja kultuuri) rahastuse töögrupi tegevused

Eesmärk on saada lapsed rohkem sportima/liikuma, et tulevikus oleks tervisekassal väiksem finantskoormus inimeste ravimisel ning tööjõuturul püsiksid kõrgemas eas inimesed.

Selle eesmärgi saavutamiseks on vaja täiendada/muuta spordi ja kultuuri rahastuse põhimõtteid ning hakata rääkima laste spordiharidusest, mis aitab tulevikus rohkem lapsi sportima ning jätab nad liikuma terve eluaja.

Loe edasi

Eesti spordile ja kultuurile 90 miljonit eurot aastas juurde!

„Raha paneb rattad käima, kas sa seda ei tea?“, ütleb vana laulusalm. Kindlasti on selles parasjagu tõtt, kuid ka ohte. Raha on alati vähe, nii oleme harjunud kuulma. Tegelikult tukub vajalik raha, lausa 90 miljonit, vaid mõne otsuse taga, mis täna veel tegemata.

Spordi jaoks on raha vähe, kultuuri jaoks on raha vähe. Kuid millised võiksid olla riigipoolsed ja tegelikult tõhusad sammud spordi ja kultuuri heaks?

Loe edasi

Bolti kiirendi

Kutsume Bolti Tartusse appi rattateid rajama. Tartu linn koostöös Boltiga võiks olla esimene omavalitus Eestis, niiöelda teerajaja, kes erasektori teabe ja finantsilise abiga koos saaksid aidata luua tänapäevast linnaruumi, kus kõigil liiklejatel on turvaline ja mõnus liigelda.

Loe edasi

Linn vaatab kõrvalt. Riik mõtleb kaasa

Tartu linnavalitsus on ära õppinud ühe lause: nimetatud projekt on põhjendatud ellu viia erasektori investeeringuna. Nagu tuleb juttu multifunktsionaalsest linnahallist (Arena Tartu) ja ideest, et seda projekti peaks just linn vedama, tuleb linnavalitsuselt see lause.

Loe edasi

Eestist võib saada maailma teadlaste treff-punkt!

Elame huvitaval ajal, mil üheskoos saab suuri asju valmis teha. Vaid ühine tunnetus peab küps olema ning tundub, et päris mitme idee jaoks see ongi nüüd küpseks saanud. Pakun välja ühe suuna kogu riigi jaoks, mis toob meile raha, kosutab taristut – maanteedest veevärgini; edendab teadust ja selle kõrval loob Eestile veel ühe teemaviite (või moekalt hastagi): Eesti kui Euroopa konverentsiturismi keskus!

Loe edasi

Riigieelarve katuseraha hoopis tõmbekeskutse arendamiseks?

Hea, et keegi – antud juhul siis Enriko Talvistu – on võtnud vaevaks Tartu arengu teemal avalikult kaasa mõelda ja arutleda (Tartu Postimees, 25. jaanuar). Ka vastu väita. See on oluline, sest ainult niimoodi väideldes tekib lootus, et Tartu linn areneb ning saame parema tulemuse ka Raadi piirkonnale.

Loe edasi

Kutse Tartu tuleviku debatile. Metallica tuleb. Aga edasi?

Mõni aeg tagasi käisid linnaametnikud volikogu Reformierakonna ja Tartu Eest fraktsioonis tutvustamas linna uut eelarvet. Räägiti kuludest ja tehtavatest töödest: milliseid sildasid peaks renoveerima, milliseid koole remonditakse … Kõik väga olulised teemad.

Loe edasi

Tartu teemad

Tanel Tein: demagoogiaga kriitikat summutamas

Demagoogia on ohtlik, kui seda harrastab kõrgema võimu esindaja, eriti aga kui seda hakkab viljelema pedagoog. Jutt on Toomas Jürgensteini artiklist «Kriitika ja kritikaanlus Süku detailplaneeringu eskiisi kohta» (TPM, 26.4).

Loe edasi

Tanel Tein: linnarahvas ei pea spikerdama! Abilinnapeal tuleb tagasi astuda

Tartu abilinnapea Elo Kiiveti arvamusloos (12.04.24 Tartu Postimehes: Elo Kiivet: kuidas lugeda Süku planeeringut. Spikker) pakub abilinnapea oma tegemata tööle lahendust, kui ise ei oska või ei saa aru, võta spikker välja ja spikerda!

Loe edasi

Süku detailplaneeringu eskiis on poolik ja hämab juba eos

Vanemuise 1 krundi ja lähiala detailplaneeringu eskiislahenduse seletuskirja esikaanel vaatab vastu võimas kolmemõõtmeline vaade (3D pilt) Tartu südalinna kultuurikeskuse (Süku) arhitektuurivõistluse võidutööst „Paabel“.

Loe edasi

Ohtlikud jäätmed ON ohtlikud. Ka Tartus

23. mail läks Tallinnas põlema ohtlike jäätmete keskus, töid juhtinud päästeameti korrapidaja ütles, et tema teist nii massiivset põlengut ei mäleta. Taevasse tõusnud ja linna enda alla matnud…

Loe edasi

Tuulest viidud sähvatused

Tartu korvpall on nagu armastuslugu, kus on kirgi, tülisid aga ka leppimisi. Armastusfilmile kohaselt on meil ka kaasaelajad, vaatajad kes ikka ja jälle oma lemmikutele pöialt hoiavad.

Loe edasi

Teeme Tartusse rattatööstuse. Lugu kaks

Mõni aeg tagasi Tartu Postimehes ilmunud lugu „Ringlusrattavõrk nõuab hooaja eel 600 000 eurot“ (TPM, 26. jaanuar) sunnib meid teravamalt arutama Tartu rattaringluse tuleviku üle – kuidas säilitada Tartus hästi vastu võetud rattaringluse teenuse kvaliteet ja edulugu.

Loe edasi

Tuglase tänava kergliiklussillast saaks ühendav võimalus

Tartu uus linnavolikogu ja -valitsus on paika saanud, kohe algavad volikogus eelarve arutlused ning pannakse paika Tartu vajaduspõhised eelistatuimad esmased valikud ning investeeringud. Tervitatav on uue abilinnapea Priit Humal mõtted koostöö osas opositsiooniga, kui neil häid mõtteid jagub.

Loe edasi

Ühendame kesklinna ja ERMi omavahel hoopis ... köiega

Eesti Rahva Muuseumi juurde Raadil on kesklinnast ca kaks kilomeetrit. Vähe, muidugi. Paras jalutuskäik. Kauge siiski, kui kuulata neid arvamusi, et muuseumi olemine Raadil tähendab peaaegu pärapõrgut, kuhu keegi minna ei taha ega jõua, ja seega sinna ka midagi uut juurde kavandada ei tasu.  Aga vaat kesklinn, seda oleks vaja täita. Kasvõi parkide arvelt.

Loe edasi

Sotside rahapesu

See, et Reformierakond on Tartus harjunud teerulliga oma otsuseid tegema, on ammu teada, võimatu on aga mõista sotsiaaldemokraatide seisukohti ja propagandat elurikkuse teemal.

Loe edasi

Külvame seemneid, langetame metsa

Mõni kuu tagasi potsatas valimisliidu Tartu Eest postkasti kutse. See tuli elurikkuse mõtteviisi eestvedajatelt, kes on oma ala eksperdid maastikuarhitektuuris ja veavad Tartus projekti „Kureeritud elurikkus.“ Kutse kutsus kõikide erakondade ja valimisliitude linnapeakandidaate ühisele avalikule arutelule elurikkast Tartust ning sellele järgnevale vägevale ühisniitmisele vikatitega.

Loe edasi

Siia saagu park!

Me arvame, et see Tartu kesklinnas asuv haljasala, mida nüüd juba kutsutakse keskpargiks, peaks jääma tervikuna pargiks ja arenema pargina. Arenema nii, et mitte kunagi ei saa selle kohta enam öelda, et see on hooldamata, räämas ja … jotate oaas. Seda eesmärki silmas pidades olemegi viimastel kuudel mõelnud, missugune see park võiks olla.

Loe edasi

TARTU VÕIMALIKUD VISIOONI VIDEOD

Ajajooksul tehtud kontseptsioonid Tartu elu parandamiseks

Keskpargi kontseptsiooni video

Hooligem loodusest kesklinnas

See park peab tervikuna säilima ning jääma tartlastele ja linna külalistele roheluse nautimise ja aktiivse tegevuse paigaks. Keskpark tuleb kaasajastada!

Linnana saame areneda üksnes loodusega käsikäes. Seepärast on oluline, et Tartus säiliks suur park keset linna. Lahendused ja tegevused, mida me üheskoos keskparki loome, peavad kõnetama kõiki tartlasi ja ka meie linna külalisi. Keskpargist peab saama kõigi tartlaste vabaaja park.
Oleme kirja pannud kontseptsiooni Keskpark 2024 ja sealsed võimalikud tegevused, mida tulevikus keskpargis teha saab.

Tartu Ülejõe park 2024 kontseptsiooni video

Selle idee eesmärk on tuua kesklinna rohkem elu.

2021. aasta kaasava eelarve kontseptsioonis oleme lähtunud terviklahenduse loomisest. Selleks olemegi välja töötanud 3 IDEEGA ägeda lahenduse Ülejõe parki, kus ühiselt kaasajastame pargi, toome parki tegevuskohti, nii et kõikidel tartlastel oleks selles pargis midagi teha.

Läheneva kultuuriaasta 2024 ootuses on oluline Tartu pargid korda saada, tuua parkidesse tegevusi ning seeläbi ka inimesi. Täname toetuse eest ja loodame, et meie 3 ideed saavad teie hääle.

Linnahalli kontseptsiooni video

Multifunktsionaalne linnahall koos perekeskusega

(Arena Tartu) on see mootor, mis annab tõuke paljudeks arenguteks Tartus. Me tahame sellega tuua linna sündmusi ja raha, elanikke ja raha, turiste ja raha, ning luua tugeva nõudluse lennu- ja rongiliikluse oluliseks parandamiseks.

Maailmas unikaalne liigutatava vahelae süsteem lubab muuta kogu ehitist vastavalt erinevatele üritustele ja vaatajate arvule vaid kahe tunniga. See lahendus saaks Tartu linna turunduse võtmesõnaks, sest oleksime maailmas esimesed, kes konverentside ja suurürituste korraldajatele midagi sellist pakuvad. Kuna sündmus- ja konverentsiturism on maailmas kõrgel tasemel, pidevalt otsitakse uusi kohti ning innovatsioon kõnetab inimesi, tullakse seda lahendust Tartusse vaatama kogu maailmast.

Video: L Architects Ltd ja AMFI Arkkitehdit Oy

.

Köisraudtee kontseptsiooni video

Köisraudtee võimalik teekond ERMi juurest Tartu kesklinna ja tagasi

Eesti Rahva Muuseum Raadil ja muuseumid Tartu kesklinnas tuleb omavahel kokku siduda – meie arvates peaks seda tegema köisraudtee abil. Nii loome võimaluse külastajatel mugavalt, huvitavalt ja kiirelt liikuda Tartu muuseumide vahel, saades lühema aja jooksul osa mitmest muuseumist. Nii loome muuseumide vahel veel suurema sünergia ning aitame neil endid majandada. Nii lühendame seda paari kilomeetrit, mis Tartu kesklinna ja Raadi vahel on. Kesklinn saab nii hoopis uue mõõtme.